Mleko konopne jest odpowiednie również dla wegan i składa się ze zmieszanych, nieobranych nasion konopi połączonych z wodą. Powstała mieszanka śmietankowa ma doskonały smak orzechówy – dodatkowo, w przeciwieństwie do mleka krowiego, ta alternatywa jest znacznie łatwiej strawna. Jak łatwo i szybko przygotować takie mleko w domu?
Mleko konopne jest najbardziej organiczne ze wszystkich
Zanim przejdziemy do samego przepisu, powiemy Ci, dlaczego zdecydowanie powinieneś spróbować mleka konopnego – pomijając już niesamowite właściwości odżywcze przekonasz się, że spożywasz najbardziej ekologiczne mleko ze wszystkich. Co oznacza, że nie robisz tego tylko dla swojego ciała, ale nawet dla całej planety.
Z poniższej analizy wynika, że stosunkowo nowy wariant w postaci mleka konopnego jest najbardziej ekologiczny ze wszystkich.
Czy wiesz, że jedno z badań z 2018 r. wykazało, że wytwarzanie produktów mlecznych odpowiada za około trzy razy wyższą emisję gazów cieplarnianych niż produkcja mleka roślinnego?
-
Dwutlenek węgla
Około kilogram dwutlenku węgla na litr wyprodukowanego mleka – wartość ta waha się od 1,14 w Australii do 2,50 w Afryce. To wielokrotnie więcej niż w przypadku produkcji mleka pochodzenia roślinnego. Udział emisji w przypadku produkcji mleka migdałowego i kokosowego wynosi średnio 0,42, a w przypadku produkcji mleka sojowego 0,75.
-
Zapotrzebowanie na ziemię
Produkcja mleka na ogół wymaga dziewięć razy więcej ziemi niż produkcja jakiejkolwiek alternatywnej rośliny. Do wyprodukowania jednego litra mleka krowiego co roku potrzeba 8,9 metra kwadratowego, w porównaniu do 0,8 m2 dla mleka owsianego, 0,7 m2 dla sojowego, 0,5 m2 dla migdałowego i 0,3 m2 dla mleka ryżowego.
-
Konsumpcja wody
Zużycie wody wynosi 628 litrów na wyprodukowany każdy litr mleka krowiego, w porównaniu do 371 litrów w przypadku mleka migdałowego, 270 litrów w przypadku ryżowego, 48 litrów w przypadku owsianego i 28 litrów w przypadku mleka sojowego.
Wysoka zawartość kwasów omega 3, 6 i 9, błonnika, minerałów i witamin, źródło energii i białka. Wzmacnia ...
Wysoka zawartość kwasów omega 3, 6 i 9, błonnika, minerałów i witamin, źródło energii i białka. Wzmacnia ...
Wysoka zawartość kwasów omega 3, 6 i 9, błonnika, minerałów i witamin, źródło energii i białka. Wzmacnia ...
Konopie indyjskie można wykorzystać praktycznie w dowolny sposób:
Z nasion konopi wytwarza się olej konopny i mleko. Można je też spożywać osobno jako doskonały „smakołyk” podczas filmu :-) Sama roślina ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Wszystkie jej części mogą być wykorzystane np. jako materiał budowlany, włókno tekstylne, papier lub tworzywa konopne. Korzenie rosną głęboko, co poprawia strukturę gleby i zmniejsza obecność pleśni.
Konopie indyjskie tworzą dużo cienia, co zapobiega wzrostowi tak wielu chwastów, co z kolei zmniejsza potrzebę stosowania środków chemicznych do ich usuwania. Uprawa konopi wymaga więcej wody niż soja, ale mniej niż uprawa migdałów i wytwarzanie produktów mlecznych.
Jak łatwo przygotować mleko konopne?
Mleko konopne możesz przygotować w domu, potrzebujesz do tego tylko nasion konopi i wody.
Przygotowanie:
1. Pozostaw nasiona w wodzie na 4 do 5 godzin - to bardzo ważne. Potem wylej wodę i nalej do nasion 0,5 l świeżej wody.
2. Miksuj nasiona ręcznym mikserem przez 3 do 5 minut, aby je dokładnie zmielić.
3. Przecedź je przez płótno lub cienką szmatkę. I gotowe! Mleko możesz wstawić na chwilę do lodówki. Możesz go używać również do gotowania. Smacznego!